Premiär i Snärjebäcken!

Så var det då snart dags för premiären i Snärjebäcken. Om vädret tillåter kommer den gå av stapeln Lördagen 18/4 tävlingen kommer att pågå mellan 8-13. Fiskekorten kostar 200:- denna dag och ska vara löst innan 07:45.

Med anledning av detta kommer det att råda absolut fiskeförbud i bäcken från den 13/4 fram till starten den 18/4.

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

Kallelse till årsmöte 2015

Tisdagen den 24/2 klockan 19.00 är alla medlemmar välkomna att deltaga vid klubbens årsmöte.  Mötet hålls som vanligt på torpet. Vill du vara med och bestämma hur styrelsen ska se ut under det kommande året eller få en inblick i klubbens ekonomi då bör du närvara denna kväll. Är du kanske intresserad av att ta en plats i styrelsen? Kontakta då någon ur valberedningen.

Vi ses den 24 februari.

Klubben bjuder på fika.

Välkomna!

Publicerat i Andra aktivieter, Okategoriserade, Övrigt, Styrelsemöte, Torpet | Lämna en kommentar

Ett fiskeår är slut och ett nytt har börjat.

Vi i Kalmar Sportfiskeklubb vill passa på att önska alla medlemmar ett riktigt gott nytt år!

Själv avslutade jag det nya året med att besöka snärjebäcken några timmar på nyårsaftonsmorgon. Isen låg tjock och fin säkert 7-10 cm med ett tunt lager snö på (som nu säkert töat bort). Fisket gick ganska trögt och trots ihärdigt nötande ville ingen regnbåge ta våra agnade pirkar under de första timmarna. Men vad gör väl det när vädret är på topp, naturen underbar, sällskapet trevligt och den kokta termoswienerkorven utsökt. Dessutom finns det ju ett fint vindskydd och vila sig i och en perfekt eldstad om man inte kan tänka sig korv i termos.

När korven var uppäten och kaffet avnjutet fortsatte nötandet efter fisken, vi vet ju att den finns där och det gäller bara att hitta den, och tänk tillslut efter några missade kontakter fick en liten men otroligt fin regnbåge syna isen från ovansidan. Det går under inga omständigheter att klaga på fenorna hos bäckens invånare, så nära perfekta de kan bli.

Regnbågen avnjöts som sushi med endast ett stänk av citron som förrätt på det efterkommande nyårsfirandet.

Passa på man vet aldrig hur länge isen tänker stanna i bäcken, men kom ihåg att det kan vara strömt på vissa stället ta med en kamrat, isdubbar och annan säkerhetsutrustning.     

Publicerat i Andra aktivieter, Fiskebilder, Okategoriserade, Övrigt, Snärjebäcken | Lämna en kommentar

Dagordning för höstmötet 2014

På tisdag 11/11 klockan 19.00 är det dags för höstmöte. Nedan följer dagordningen för mötet.

1.       Mötet öppnas

2.       Val av ordförande

3.       Var av sekreterare

4.       Val av två justerare

5.       Godkännande av dagordning

6.       Godkännande av  kallelsen till mötet

7.       Ekonomi redovisning/genomgång

8.       Info om ifiske (digitala fiskekort som säljs över nätet)

9.       Ändring av priser för årskort/dagkort i snärjebäcken

      – Styrelsen förslag är att kortpriserna behålls från 2014

10.   Ändring av medlemsavgifter

      – Styrelsens förslag är att behålla avgifterna från 2014

11.   Torp och brygga informerar

      – Tillsättande av ansvariga för kommittén.

12.   Önskemål om aktiviteter kommande år

13.   Övrigt

14.   Mötet avslutas

Publicerat i Andra aktivieter, Okategoriserade, Övrigt, Torpet | 1 kommentar

Klavreström

Så var klubbens flugfiskeresa till Klavreström till ända. Det var ett taggat gäng som anlände till vattnet, det första redan på fredag eftermiddagen. Kvällen gick i ljugandets tecken och både nya och gamla historier berättades. Taktiken lades upp inför det stundande fisket och de rutinerade rävarna delade gladeligen med sig av sina tips. Det är detta som gör resorna så roliga det är ypperliga tillfällen att få tips från hyffsat erfarna flugfiskare, ingen lämnas åt sitt öde hur ovan man än är.

Efter en natts god söm i de nybyggda stugorna var det så dags, när gryningen kom vid 7 svingades det färglada fluglinor för glatta livet. Det dröjde inte länge innan första regnbågen var landat.  Dagen flöt på och även om inte fisket var på topp landade vi ett 20-tal regnbågar mellan 2,5-5 kg. Som så många gånger för var det Alvar som fick den tyngsta bågen, en skaplig fisk på 5240g. Med denna fisk slog han undertecknat med hela 40g otroligt att han alltid ska vara värst men gammal är som sig bör alltid äldst och rutin kan ju vara viktigt i dessa sammanhang, bra jobbat Alvar!    

Micke med vad som enligt uppgift var ett nytt personbästa.

Erik med en av resans regnbågar.

Fisken som nästan lyckades knäcka Alvar men nära är gott nog.

Alvar med resans största fisk 5240g

Publicerat i Andra aktivieter, Fiskebilder, Okategoriserade, Övriga, Övrigt | Lämna en kommentar

Kallelse till höstmöte

Kalmar Sportfiskeklubb håller höstmöte för alla medlemmar den 11/11 kl. 19:00. Platsen för mötet är som vanligt fisketorpet på Svinövägen i Kalmar.

Höstmötet är ett av två medlemsmöten som klubben anordnar och vid detta möte beslutas om avgifter för klubben. Så vill du påverka medlemsavgiften eller fiskekortspriser vid Snärjebäcken så är detta platsen att göra din röst hörd.  

Klubben bjuder på fika!

Varmt välkomman

Publicerat i Andra aktivieter, Okategoriserade, Övrigt, Torpet | Lämna en kommentar

Digitala fiskekort!

Det går nu att köpa fiskekort till Snärjebäcken på internet.

Korten köps på : www.ifiske.se/fiske-snarjebacken.htm

Väldigt enkelt och smidigt för dig som fiskare!

Publicerat i Andra aktivieter, Okategoriserade, Övriga, Övrigt, Snärjebäcken | Lämna en kommentar

Klavreström

Då var det dags för klubben att ordna en flugfisketripp till Klavreström.

Vi fiskar lördagen den 11/10. Klubben står för halva kostnaden vilket gör att priset per deltagare är 500:- det finns 10 platser och det är först till kvarn som gäller.

Anmälan och övrig info görs och ges av Anders på nummer 0706-902520

Detta brukar bli minnesvärda äventyr så missa inte chansen.

Info om vattnet går att finna här www.kronobergssportfiske.se

Publicerat i Andra aktivieter, Fisketävlingar, Okategoriserade, Övriga, Övrigt | Lämna en kommentar

Kommande aktiviteter

Nu händer det grejer, vi tänkte åka på fiskeäventyr och fixa lite på torpet. Hoppas det finns medlemmar som är sugna på att vara med.

14/7 kommer vi åka till Allgunnen för att fiska efter sjöns gösar. Det är minst 3 båtar som åker från Kalmar och det finns en del platser lediga i dessa, dessutom finns möjligheten att hyra båtar (utan motor) vid vattnet. Är du sugen på att följa med, ring eller maila Josef josef.algotsson@nybro.se alt 0735-15 46 92

19/7 Kommer vi att måla om torpet och samtidigt passa på att städa och fixa sådant som behövs åtgärdas. Vi tar tacksamt emot all hjälp vi kan få. Klubben bjuder på mat och dryck till de som hjälper till. Vi kommer finnas på plats från ca klockan 9.

2/8 Är det dags för klubbens årliga sommarfest. Tiden är inte spikad men troligen startar vi 16-17. Ett fantastiskt tillfälle att träffas och dela erfarenheter med varandra. Klubben bjuder på mat.

Det finns dessutom en tanke om att åka och meta flundra tillsammans. Vi har inte bestämt när och var så kika gärna in här framöver för mer information.

Publicerat i Andra aktivieter, Fisketävlingar, Okategoriserade, Övriga, Övrigt, Torpet | Lämna en kommentar

Låset på torpet

Låset på torpet och till ladan är utbytta. Detta då kontrollen på vem som har nycklar är obefintlig.

Följande tider går det att få en nyckel.

24/5 kl. 9.00 -11.00 när vi fiskar hos Tommy i Hultsby.

30/5 kl. 18.00 nere på klubben

1/6 kl. 17.00 T-bryggan Stensö efter Västasjöfisket.

Meddela Josef på nr 0735154692 eller mail josef@rixman.se om du kommer och vilken dag så han har nycklar med sig.

Den nya nyckeln har en depositionsavgift på 300kr.

Lämnar du in en gammal nyckel till klubben så blir avgiften 200kr.

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar